Home » All News » General Notices » RSC 2019

 
 

RSC 2019

 

Regional Student Convention 2019 was held at First City University College in Kuala Lumpur, Malaysia, from Monday 26th to Saturday 31st August. We give all glory to God for the victories won by our students (listed below). It was a fruitful and life-changing experience for each student.

ACADEMIC DIVISION

Bible Bowl
Moses, Niguun, Lindsey, Shirlene – 3rd

Chess
Caleb – 5th

Chinese Chess
Guan Jie – 4th

Handwriting
Yu Xin – 2nd
Margarette – 5th

Poetry Writing
Li En – 1st

Short Story Writing
Sonia – 5th

Linear Powerpoint
Clara – 5th
Jacob – 6th

Non-Linear Powerpoint
Moses – 1st

ART DIVISION

Pen and Ink
Ashera – 5th

Scrapbooking
Clara – 5th (Junior)
Ashera – 1st (Senior)
Nicolette – 3rd (Senior)

Sketching
Mark – 3rd

Pennant Design
Moses – 4th

PHOTOGRAPHY DIVISION

Animals
Akhira – 1st (Junior)
Niegel – 2nd (Junior)
Janelcy – 4th (Senior)

Plants
Samantha – 4th (Junior)
Immanuel – 3rd (Senior)
Eneruun – 6th (Senior)

Scenic
Lindsey – 2nd (Junior)
Ken – 5th (Junior)
Yu Xin – 6th (Junior)
Jericho – 6th (Senior)

Still Life
Ken – 4th (Junior)
Joshua – 6th (Senior)

NEEDLECRAFT

Counted Cross-Stitch
Janelcy – 4th

Embroidery
Sonia – 6th

ATHLETIC DIVISION

Badminton
Yu Xin – 6th (Junior Girls)
Akhira – 3rd (Junior Boys)
Ashera – 3rd (Senior Girls)
Janelcy – 6th (Senior Girls)

Table Tennis
Xi En – 3rd (Junior Girls)
Xin Kai – 2nd (Junior Boys)
Eneruun – 2nd (Senior Girls)

Soccer Kick
Sophia – 1st (Junior Girls)
Ken – 5th (Junior Boys)

Running Long Jump
Jill – 1st (Junior Girls)
Amelia – 2nd (Junior Girls)
Li En – 5th (Junior Girls)
Eneruun – 3rd (Senior Girls)

Shot Put
Jericho – 5th (Senior Boys)

100m Dash
Kairi – 1st (Junior Girls)
Akhira – 5th (Junior Boys)
Mark – 4th (Senior Boys)
Lorenzo – 5th (Senior Boys)
Conrado – 6th (Senior Boys)

200m Dash
Jill – 1st (Junior Girls)
Yu Xin – 4th (Junior Girls)
Mark – 2nd (Senior Boys)
Alvin – 3rd (Senior Boys)

400m Dash
Darren – 4th (Senior Boys)

4x100m Relay
Amelia, Jill, Kairi, Sophia – 2nd (Junior Girls)
Li En, Xi En, Samantha, Yu Xin – 4th (Junior Girls)
Benson, Akhira, Ken, Bayar – 3rd (Junior Boys)
Niguun, Conrado, Lorenzo, Mark – 2nd (Senior Boys)

Basketball
Niguun, Kelly, Daniel, Caleb, Conrado, Lorenzo, Mark, Jericho – 1st (Boys)

Volleyball
Eneruun, En Ya, Jill, Ruei Juin, Janelcy, Ashera, Fybe – 1st (Girls)
Conrado, Jericho, Daniel, Niguun, Mark, Isaac, Kelly, Lorenzo – 1st (Boys)

MUSIC DIVISION

Tambourine
Sarah, Amelia – 4th
Franchesca – 6th

Solo String Plucked
Alvin – 2nd

Instrumental Duet
Daniel, Jericho – 3rd

Vocal Solo
Niegel – 6th

Vocal Duet
Amelia, Jill – 1st
Madison, Sarah – 4th
Sophia, Xi En – 5th

Vocal Trio
Sarah, Seo Rin, Kairi – 1st (Junior)
Mark, Kelly, Jericho – 1st (Senior)
Ruei Juin, Immanuel, Fybe – 6th (Senior)

Vocal Quartet
Niegel, Xi En, Li En, Sophia – 1st (Junior)
Jericho, Mark, Alvin, Caleb – 2nd (Senior)

PLATFORM DIVISION

Oratory
Shirlene – 1st

Expressive Reading
Sarah – 1st (Junior)
Amelia – 3rd (Junior)
Jill – 4th (Junior)
Priyanka – 5th (Senior)
En Ya – 6th (Senior)

Famous Speech
Caleb – 5th

Poetry Recitation
Sarah – 2nd
Lindsey – 4th
Li En – 6th
Xi En – 6th

Preaching
Moses – 4th
Joshua – 5th

Puppets
Sophia, Jill – 1st
Madison, Bayar – 2nd
Sonia, Cassandra – 3rd
Margarette, Seo Rin – 5th

Radio Program
En Ya, Li En, Jacob, Ashera – 3rd
Lindsey, Joshua, Sonia, Cassandra – 5th

Scripture Video
Jacob – 2nd
Akhira, Bayar – 5th

TOP ACHIEVER AWARD

Jill Montales – 1st (Junior)

SCHOOL DIVISION AWARDS

Arts and Exhibits (Junior) – 3rd
Athletics (Junior) – 1st
Music (Junior) – 3rd
Platform (Junior) – 1st